Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

A zase jsou tu malí vetřelci…..

Moji věrní čtenáři, mající na vědomí aktuální roční období, určitě uhodli, co se pod titulkem skrývá. Ano, je čas na pravidelné povídání o blechách a klíšťatech. Ačkoliv už odborné články píšu několik let, opakování tohoto tématu považuji za důležité. Oba druhy parazitů představují pro zvíře i člověka nepříjemné a nechtěné hosty, kromě toho jsou to přenašeči mnoha nebezpečných chorob. Proto jsou každoroční informace o tom, jak se proti nim bránit, velmi důležité. Pojďme tedy na to….

Jaké jsou zkušenosti majitelů

Je to asi třetí rok, kdy máme k dispozici tabletu nejen proti vnitřním parazitům, ale také proti blechám a klíšťatům.  První vlašťovkou byl preparát s účinnou látkou fluralaner, který je s úspěchem používán i dnes. Majitelé, kteří tuto antiparazitární formu vyzkoušeli, na ní v naprosté většině případů nedají dopustit. Jen se od nástupu první účinné látky portfolio dostupných produktů v této oblasti rozšířilo. Jednotlivé preparáty mají různé parametry, majitele psů zajímá zejména délka působení a spektrum parazitů, na něž konkrétní účinná látka působí. Důležité je pro ně také cenové srovnání. Výrobci tabletových preparátů ve většině případů vyrábějí současně i jiné formy vnějších antiparazitik a tak si umí dobře spočítat ceny svých produktů tak, aby chovatelská veřejnost kupovala výrobky napříč celým spektrem jejich produkce. Jinak řečeno není velký cenový rozdíl, z pohledu časového úseku jejich působení, mezi skutečně účinným spot on a tabletou. Majitel tak bude řešit spíše to, jak mu daná léková forma vyhovuje při aplikaci, než kolik stojí. Srovnání konkrétních účinných látek uvádí tabulka.

Tabulka:

Účinná l.     Doba účinku    Věk od    Hmotnost od     Březí fena                  Parazit

Fluralaner      12 týdnů          8 týdnů       2 kg                  Ano              Blecha, klíště

Spinosad          4 týdny         14 týdnů       1,3 kg         Nebylo stanoveno      Blecha

Sarolaner         5 týdnů          8 týdnů        1,3 kg         Nebylo stanoveno  Bl, klíště

Sarkoptový svrab                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Afoxolaner       5 týdnů          8 týdnů         2 kg          Nebylo testováno       Bl, Kl

Afoxolaner a milbemycin

4 týdny           8 týdnů        2 kg         Výrobce neuvádí       Blecha,

Klíště, Dirofilárie,škrkavky, měchovci, tenkohlavec

 

Kdy začíná sezóna klíšťat…

Obecné mínění praví, že „přeci na jaře a končí na podzim“. Bohužel zkušenosti z ordinací jsou takové, že zejména v teplých zimách může být v podstatě celoroční. Pamatuji si, že minulý rok v lednu byl do ordinace přiveden pes s bradavičkou, z níž se vyklubalo klíště. Určitě nelze předpovídat v zimní sezóně masivní výskyt klíšťat, ale nemusí být výjimkou. Zvláště, bude-li pokračovat globální oteplování. Vzpomeňte si na rozšíření kdysi u nás exotických chorob (např. dirofilarióza) na jih České republiky. Dnes jsou tato onemocnění právoplatnými nosologickými jednotkami v našich zeměpisných podmínkách. Důvodem je posun hranice výskytu jejich přenašečů z jihu na nyní teplejší sever. Konkrétně s bojem proti dirofiláriím již počítají i výrobci antiparazitik, jak ukazuje naše tabulka. Ale zpět ke klíšťatům. U nás tedy zatím platí, že hlavní sezóna boje s tímto druhem začíná v březnu a končí přibližně v listopadu, v závislosti na venkovních teplotách. Chystáte-li se ovšem se svým psem v zimě cestovat do teplých krajin, kde se klíšťatům daří, určitě doporučuji konzultaci s veterinárním lékařem o nejvhodnější antiparazitární ochraně.

…a kdy je třeba bojovat proti blechám?

Blecha je naopak nad veškerou pochybnost problémem celoročním. Nicméně výskyt blech může vypadat jinak u psa chovaného v bytě s každodenními procházkami v městském parku na vodítku a jinak u psa žijícího na zahradě venkovského domu. Ale ani majitel prvně jmenovaného pejska by neměl spoléhat na blechyprosté prostředí. Stačí letmý kontakt se zablešeným ježkem, kočkou nebo psím kamarádem a na problém je zaděláno. Jak již téměř jistě víte, blechy se velice rychle množí a většina jejich populace bydlí mimo svého chlupatého hostitele. Z vajíček nakladených do všech zákoutí domácnosti se postupně vyvine obrovská bleší populace, dostane-li k tomu příležitost. Její příslušníci jsou pak doslova úplně všude a jen rychlý zásah desinsekční firmy může celou situaci vyřešit. Uznávám, že toto je opravdu katastrofický scénář, k němuž naštěstí nedochází každý den. Ale mluvila jsem několikrát s majiteli, u nichž k tomu došlo, a naskakovala mi při jejich líčení husí kůže. Celoroční ochrana psů proti blechám je tedy na zvážení, ačkoli ve skutečnosti ji provádí jen velmi málo majitelů. Kdo by ji ovšem měl aplikovat vždy, jsou majitelé psů s diagnostikovanou alergií na bleší kousnutí. Na vyvolání klinických příznaků stačí v psím kožichu jedna jediná blecha, kterou je téměř nemožné najít. Většinou ale majitelé časově ochranu proti blechám a klíšťatům spojují. Nicméně máme k dispozici i účinné látky určené jen k boji proti blechám, které lze použít i mimo sezónu klíšťat.

Tableta jako první volba

Jak jsem uvedla, je nyní nejoblíbenější. Po letech, kdy jsem dávala přednost obojku, dostává tabletu i moje psí holka Adélka. Účinek je v naprosté většině případů vynikající. Tabletu volí nejčastěji ti majitelé, kteří nechtějí třeba z důvodu soužití psa s dětmi na zvíře nic nanášet. Vyloženě vhodná je u velkých a hodně chlupatých plemen, do jejichž srsti jinak aplikovaná účinná látka proniká s obtížemi. Vysloveně zřídka se po podání tablety setkáváme se zvracením, průjmem nebo nechutenstvím. Všechny tablety jsou vyráběné ve formě ochuceného pamlsku.

Spot on nyní na druhém místě

Tuto aplikační formu volí především ti majitelé, kteří naopak z nějakého důvodu nechtějí podávat antiparazitika v tabletě. Je vhodná i pro ta zvířata, u nichž jsou pro volbu jiné aplikační formy zdravotní důvody. Mezi preparáty typu spot on je stále na trhu obrovský výběr. Určitě je naši čtenáři dobře znají a alespoň jednou už spot on svému psovi aplikovali. Zopakuji tedy jen nejdůležitější fakta. Je důležité zvolit správnou velikost pipety odpovídající váhové, případně věkové kategorii zvířete. Nikdy nepoužívejte spot on pro psa pro kočku, kterou máte doma také. Některé účinné látky jsou přísně kontraindikované a kočce by takový preparát mohl způsobit vážné zdravotní obtíže.  Spot on účinkuje ve většině případů přibližně 4 týdny. Doporučuji psa vykoupat, je-li to třeba, před aplikací. Asi dva dny po ní by ošetřený pes koupán být neměl, a to z důvodu možného snížení účinnosti preparátu. Aplikaci provádíme ideálně večer, aby při hlazení a manipulaci se psem nedocházelo k stěru koncentrátu antiparazitika. Pes by ze stejného důvodu neměl být do zaschnutí tekutiny v kontaktu s malými dětmi. Účinná látka fluralaner je k dispozici v obou aplikačních formách se stejnou dobou účinku, tedy 12 týdnů.

A nakonec obojek

Stále máme v této oblasti z čeho vybírat. Určitě také proto, že někteří majitelé jsou konzervativní a protože obojek používali mnoho let, nechtějí své zvyky po dobrých zkušenostech s ním měnit. Také při koupi opravdu kvalitního obojku vychází stále tato varianta levněji, než výše zmíněné tablety a spot on. Platí to zejména pro střední a velké psy vzhledem k délce účinnosti (8 až 9 měsíců) jednoho z oblíbených obojků na trhu. Aby byl ovšem obojek dostatečně účinný, je důležité, aby ho pes nosil na krku stále, a to i noci. Sundáváme ho jen na koupání. Každopádně je jeho koupě na zvážení, je-li pes v domácnosti ve stálém kontaktu s malými dětmi.

A ostatní?

Do této kapitoly lze zařadit zejména sprej. Tato forma ochrany je dnes na ústupu, válcuje ji především tableta. Sprej se totiž stejně jako právě tableta hodí pro ošetření velkých a hodně chlupatých psů. Důkladným nanesením účinné látky na celé tělo je možné zajistit její optimální distribuci. Je to ale mnohem pracnější, než podat tabletu. Nižší cena sprejů může být tedy jedním z mála důvodů, proč je možné ho upřednostnit před tabletou.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky