Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Tetanus

 

6.6.2005

S tímto pojmem se většina z nás setkává nejčastěji u lékaře při kontrole posledního termínu očkování proti tetanu, které je v humánní medicíně povinné. Také si asi vzpomenete na nepříjemné odeznívání poaplikačního tlaku v místě vpichu vakcíny. Tetanus je velice nebezpečné onemocnění, k němuž je vnímavý nejen člověk, ale téměř všichni savci.

Vlastní onemocnění způsobuje velké množství neurotoxinu produkovaného bakterií Clostridium tetani. Tato bakterie se nachází ve střevech savců a v půdě. Do tkání savců se dostává přes poranění a hlavně hluboké rány. Tato bakterie totiž nesnáší kyslík a množí se proto nejlépe hluboko v živé tkáni. To je důvod, proč očkování proti tetanu kontroluje lékař při ošetřování ran. Proto je také důležitá včasná důkladná desinfekce ran.

Po vniknutí a pomnožení bakterií začnou tyto produkovat výše zmíněný neurotoxin, který postihuje především nervovou tkáň. Dochází k typickým křečím, ztuhlosti, stoupá horečka. Inkubační doba je asi 10 až 14 dní, u psů a koček může být delší. Onemocnění má poměrně vysokou úmrtnost – asi 80 %. U psů a koček se vyvine často lokalizovaný tetanus – postižené je jen okolí infikované rány. V případě celkového tetanu stačí k vyvolání křečí jen malý stimul – světlo nebo zvuk, proto je při léčbě velice důležité ticho a klid a nejlépe naprostá izolace.

U psů jsou rizikovou skupinou štěňata v době výměny mléčného chrupu – od 5. do 8. měsíce. V té době jsou dásně ideální branou infekce a malé štěně vezme do tlamy cokoliv – například hroudu hlíny nebo kámen. Především u štěňat a psů pohybujících se v blízkosti koní je důležitá prevence v podobě vakcinace, která je u koní běžnou součástí vakcinačního programu. Koňský trus, který psi s oblibou požírají, může být zdrojem Clostridií. Při léčbě tetanu se používají vysoké dávky antibiotik a především protitetanového séra. Toto sérum má svůj význam především v léčbě koní.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky