Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Svrab

23.10.2003

Svrab je parazitární onemocnění, které způsobuje několik druhů roztočů napadajících mnoho různých domácích i divokých druhů zvířat. Pro nás jsou důležití ti, kteří napadají psa – zákožka svrabová, způsobující tzv. sarkoptový svrab, která je přenosná též na člověka, stejně jako vzácnější tzv. notoedrový svrab napadající kočky. Svrab se přenáší velmi snadno přímým kontaktem.

Dospělé zákožky žijí v spodní vrstvě kůže, kde vrtají chodbičky a kladou vajíčka. Celý vývojový cyklus zákožek trvá 17 až 21 dní a probíhá na psovi. Inkubační doba je variabilní – několik dní až týdnů a závisí na množství přenesených roztočů. Onemocnění začíná malými velmi svědivými lézemi, které se v důsledku neustálého drbání a lízání rychle rozšiřují a mění se na hluboký zánět kůže s druhotnou bakteriální infekcí. Kůže může na těchto místech zesílit a skládat se do záhybů.

Diagnostika je založena na anamnéze – zjištění možnosti kontaktu s možným zdrojem infekce (včetně člověka), přetrvávající svědivost s typickým klinickým nálezem na kůži, případně objevení se malých svědivých pupínků u osob, které jsou se psem v kontaktu. Definitivní diagnóza je založena na laboratorním vyšetření tzv. kožního seškrabu, kdy se pomocí skalpelu několikrát seškrábne malá vrstva kůže, až se dostaneme na hlubší vrstvu, kde zákožky žijí. Tento vzorek přeneseme na sklíčko a pod mikroskopem hledáme dospělé roztoče. Při menším množství roztočů, případně u často koupaných psů, může být seškrab i u postižených jedinců opakovaně negativní. Proto je třeba ho v určitých případech provádět několikrát, zvláště pokud selhává dosavadní terapie.

Léčba se provádí lokálně koupelemi nebo celkově podáváním antiparazitik. Při lokální terapii je třeba nejprve ostříhat srst, pomocí léčebného šamponu důkladně omýt krusty a pak aplikovat léčebný preparát – např. často používaný ECTODEX. To je jedovatý, značně páchnoucí preparát, v jehož ředěném roztoku se zvíře koupe 1x týdně několik týdnů po sobě. Tyto koupele jsou poměrně účinné, ale vzhledem k jedovatosti přípravku a náročnosti na manipulaci v praxi často upřednostňuji celkovou terapii. V současné době používáme velmi úspěšně preparát účinný i proti blechám a jiným parazitům – STRONGHOLD. Aplikuje se jako jiná antiparazitika na kůži mezi lopatky. Po vstřebání se dostává do krve a tam se účinná hladina udržuje 30 dní. Je zapotřebí alespoň dvou aplikací.

Ještě se zmíním o svrabu, který se vyskytuje velmi často v uších venkovských koček a zvířat, která jsou s nimi v kontaktu. Jedná se o tzv. otodektový svrab. Je to pro kočku velmi obtěžující onemocnění, které se projevuje výraznou svědivostí uší a je dobře léčitelné STRONGHOLDEM nebo speciálními ušními kapkami.

Svrab je často považován za „nemoc za špíny“, ale mohou jím onemocnět i zvířata ve velmi dobré péči, proto si nikdy nemůžete být jistí, že se tento roztoč Vašemu miláčkovi určitě vyhne.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky