Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Poruchy slinivky – příliš častá diagnóza

 

24.4.2005

S majiteli, kteří udávají jako příčinu potíží jejich psa poruchu funkce slinivky, se setkávám v ordinaci poměrně běžně. Většinou však po provedení laboratorních vyšetření mohu tento problém vyloučit a zdroj patologických příznaků je třeba hledat jinde. V dnešním sloupku bych proto ráda objasnila, co to ve skutečnosti exokrinní pankreatická insuficience (EPI) je.

Jedná se o poměrně vzácnou poruchu vstřebávání živin ve střevě, která je způsobena nedostatkem pankreatických trávicích enzymů (pankreas = slinivka břišní). Tyto enzymy rozkládají potravu na jednoduché živiny, které jsou pak vstřebávány stěnou střeva do krve. Pokud nejsou enzymy přítomny v potřebném množství, zvíře může mít k dispozici velké množství kvalitní stravy, kterou ale nedokáže využít. Z toho také vyplývají klinické příznaky onemocnění – výrazně zvýšená chuť k jídlu, hubnutí, časté kálení velkého objemu trusu. Trus je průjmovitý, má hnědou až žlutou barvu, je mastný a odporně zapáchá. Postižení jedinci mají matnou a suchou srst. Pozorujeme zvýšenou žízeň a častější močení, pokud je další komplikací cukrovka. Predisponovaným plemenem je německý ovčák.

Slinivka břišní jedince trpícího touto chorobou bývá atrofovaná, příčinou může být proběhlý zánět, méně často nádor.

Pro stanovení diagnózy nestačí provést pouze běžná laboratorní vyšetření vzorku krve, jak se to provádělo dříve, neboť hladina pakreatické amylázy (enzymu) bude vyšší i v jiných případech. Je nutné provedení specifického testu – stanovení imunoreaktivity trypsinu (TLI), který se provádí z trusu a je zcela přesný.

Léčba je jednoduchá a velmi účinná – spočívá v podávání slinivkové diety v kombinaci s přídavkem komerčně vyráběných pankreatických enzymů ke každému krmení.

 

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky