Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Leishmanioza

 

13.7.2005

Dnešním tématem navážu na minulý sloupek, kde jsem se věnovala parazitárnímu onemocnění, které si může Váš pes přivézt z dovolené u moře. Leishmanioza je další z této skupiny přenosných chorob. Způsobuje ji jednobuněčný krevní parazit Leishmania, který má více druhů podle místa výskytu –  pro nás asi nejdůležitější je okolí Středozemního moře.

Tento parazit je přenášen opět hmyzem, tentokrát některými druhy much.

Jedná se o velmi vážné onemocnění, klinické příznaky zahrnují typické kožní změny – ztrátu srsti s odlupujícími se ložisky suché kůže, dále výrazné zvětšení mízních uzlin, vyhublost, nechutenství, krvácení z nosu, kulhání a anemie. Za tyto velmi vážně vypadající příznaky jsou odpovědné zánětlivé reakce organismu a v orgánech se usazující imunokomplexy – důsledek snahy organismu o zvládnutí invaze parazitů.

Diagnostika je založena na průkazu parazitů v krevním nátěru postiženého zvířete.

Bohužel prognóza tohoto onemocnění není dobrá, většina postižených psů uhyne v důsledku selhání důležitých orgánů – ledvin a jater. Velmi důležitá je včasná diagnostika a ani při okamžitém zahájení léčby nebývá vyhráno. Proti této nemoci nebylo také zatím vyvinuto účinné očkování.

V poslední době se stále častěji setkáváme se psy importovanými z rizikových oblastí – např. Španělska, Řecka. Jsou to místa s velkým výskytem volně žijících psů, kteří mohou vzbudit lítost českého turisty, který si takové zvíře přiveze z dovolené domů. Doporučuji potom nechat psa na Leishmaniozu velmi důkladně vyšetřit. Importovaných chorob je celá řada a veterinární lékař po klinickém vyšetření Vašeho psa doporučí, které choroby by bylo vhodné  otestovat. Počítejte s vyššími finančními náklady, ale prognóza u těchto nemocí nebývá dobrá a některé jsou, právě jako např. Leishmanioza, přenosné na člověka. Proto buďte opatrní a přivlastnění přítulného psa v cizině důkladně zvažte.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky