Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Krytí feny

 

29.8.2005

Každý majitel feny je dříve nebo později postaven před otázku – krýt svou fenu a absolvovat s ní celý proces krytí, březosti a porodu či nikoliv. Je to závažné rozhodnutí, které s sebou pro zodpovědného majitele přináší mnoho starostí a finančních nákladů, ale samozřejmě také hodně radosti se štěňátky.

Hárání (říje) u feny trvá dva až tři týdny, přičemž nejvhodnější doba ke krytí (páření) je velmi individuální, obvykle je to ale  9. až  13. den od začátku krvácení. K určení toho správného dne je několik metod. Dle mého názoru je nejlepší nechat psa a fenu určit si den ke krytí jimi samými. Pokud to jde, od 8. dne je necháme spolu někde na volném prostranství (nejlépe oplocená zahrada) a ke spáření pak dochází většinou snadno, zvlášť pokud je alespoň jeden z partnerů zkušený. Můžeme to zkusit znovu druhý den, ale není to nutné v případě, že první krytí proběhlo bez problémů. Pokud tento postup není možné dodržet – např. majitel feny jede svou fenu krýt do zahraničí a delší pobyt by přinesl neúměrné finanční náklady, je možné použít moderních metod určení vhodné doby pro krytí. Běžně používaná je kombinace vaginálního stěru a odběru krve na stanovení hladiny hormonu progesteronu. Oba vzorky se odebírají od 7. až 8. dne a podle výsledků se vyšetření buď opakuje, nebo se hned určí nejvhodnější krycí den. Tato procedura samozřejmě ne vždy se 100% výsledkem však zvyšuje náklady na odchov štěňat, proto se provádí většinou u chovných jedinců.

Může však nastat situace, kdy pes fenu nakrývá jen s obtížemi nebo to nejde vůbec. Majitel psa může při krytí asistovat, ne každý pes to však snese. Pak je třeba zvolit rychle jiného psa nebo pomoci přírodě inseminací. Ta předpokládá odběr semene od psa a zavedení ejakulátu do dělohy feny pomocí inseminační soupravy. Tento úkon mohou provádět pouze pracoviště s patřičným vybavením, úspěšnost inseminace však nebývá velká.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky