Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Když zlobí štítná žláza

 

20.3.2007

Štítná žláza je jednou z nejdůležitějších součástí systému hormonálního řízení organismu. Produkuje hormon tyroxin, který se významnou měrou podílí na vývoji a funkci všech orgánových systémů. Proto se zvýšené nebo snížené vylučování tyroxinu projeví mnoha různými klinickými příznaky.

V ordinaci se častěji setkáváme se sníženou funkcí štítné žlázy – tzv. hypothyreózou. Hypothyreózou jsou nejčastěji postižena velká plemena psů, u malých plemen psů je vzácnější a u koček se téměř nevyskytuje. Predisponovanými plemeny jsou např. retrívři, howavarti, dobrmani. Z malých plemen potom westhighland white teriér, jezevčík nebo yorskhirský teriér.

Příčinou onemocnění štítné žlázy může být vrozená porucha její funkce, proběhlý zánět nebo autoimunitní proces, kdy je postižen imunitní systém.

Pacienti bývají celkově pomalejší, unavenější, nechtějí chodit na procházky a nejraději polehávají u topení, protože dalším znakem může být snížená tělesná teplota a s ní spojená citlivost na chlad. Dalším příznakem zhoršující se neléčené choroby jsou typické kožní změny. Zvíře více líná, srst je matná, kůže hrubší a objevují se strupovité léze. Kožní změny jsou stejně jako v případě jiných hormonálních onemocnění symetrické po obou stranách těla. Též se mohou objevovat časté záněty vnějšího zvukovodu. V opravdu těžkých případech se může vlivem zhoršeného metabolismu mozkových buněk objevit i mentální postižení. V případě vrozené hypothyreózy štěňata neprospívají a dochází k poruše vývoje a růstu kostí.

Někdy se podezření na tuto chorobu může objevit při rutinním vyšetření např. při očkování, neboť dalším typickým symptomem je snížený počet srdečných úderů za minutu – tzv. bradykardie. Jestliže vyšetřované zvíře má i další příznaky, může se onemocnění štítné žlázy k překvapení majitele potvrdit.

Diagnóza snížení funkce štítné žlázy je snadná – stanovení hladiny hormonu tyroxinu v krvi. V případě dubiózního výsledku může veterinární lékař doporučit opakování odběru.

Terapie spočívá v doživotním podávání tyroxinu v tabletách. Vzhledem k výraznému vlivu tohoto hormonu na srdeční sval je počáteční dávka nižší a po kontrolním odběru za 2 až 3 měsíce se dávka podle potřeby zvyšuje.

Za několik dní po zahájení terapie dochází k výrazné proměně pacientova chování – pes ožije, hraje si, může být až hyperaktivní.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky