24.5.2006

U lidských maminek je dnes potvrzení těhotenství otázkou chvilky a je možno ho provést za několik dní po oplodnění. U našich zvířecích miláčků to bohužel tak snadné není.

Použití testu, který je založen na detekci hormonu relaxinu vylučovaných placentou plodu, je již běžnou praxí. Jeho stanovení je možné provést přibližně ve 14.týdnu gravidity, negativní výsledek je třeba zkontrolovat za další týden.

Fena je gravidní 59 – 71 dní, kočka 58 – 60 dní. Vzhledem k tomu, že kočky nemívají často problémy se zabřeznutím, soustředíme se dále na feny. Další možnost potvrdit graviditu máme okolo 23. dne, kdy provádíme sonografické vyšetření dělohy. Pokud je neprůkazné, doporučuji ho zopakovat o týden, resp. dva týdny později. Kalcifikované kostřičky mláďat můžeme prokázat okolo 42. až 45. dne, výrazné jsou 47. – 48. den. V současné době se obecně dává přednost ultrasonografii i z důvodu možné škodlivosti rentgenových paprsků pro vyvíjející se plody.

Sonografické vyšetření je též vhodné pro odlišení gravidity a pyometry – zánětu dělohy. Při něm totiž je děloha zvětšená, podobně jako při graviditě, ale obsahuje jen sekret děložních žlázek, nikoliv plody. Takový patologický stav pak vyžaduje léčbu.

Někteří majitelé se domnívají, že jestliže jejich fena začne pěkně baštit a tloustnout, pak musí být určitě březí. Tak tomu ale vždy není, neboť tento stav, přestože pěkně koresponduje s datem krytí, může být způsoben i pseudograviditou. Fena se může chovat jako březí až do konce gravidity, vypadat jako těsně před porodem, jen štěňátka nikde. Proto doporučuji po každém krytí, i když proběhnulo, jak mělo, nechat fenu raději vyšetřit.