Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Poletíte se svým zvířecím miláčkem letadlem?

 

13.6.2006

Blíží se léto a s přibývajícími možnostmi, které nám rozvoj cestování přináší, je stále obvyklejší, že majitelé zvířat chtějí vzít svého psa nebo kočku na dovolenou s sebou. A jak klesají ceny letenek, tak se také zvyšuje množství zvířat přepravovaných letadlem.

Týká se to samozřejmě nejen cesty na dovolené, ale také stěhování majitelů do ciziny, kdy ten nemá často jinou možnost, než zvíře do letadla vzít.

Prvním důležitým faktorem je hmotnost přepravovaného zvířete, která se počítá dohromady s přepravní klecí, která musí být dostatečně velká, aby si v ní zvíře mohlo stoupnout, sednout a otočit se. Pokud je výsledná váha menší než 7 kg, může si cestující vzít zvíře s sebou na palubu letadla. Také velikost přepravky musí odpovídat normám palubního zavazadla. V případě přesažení této hmotnosti musí zvíře cestovat v zavazadlovém prostoru. Pouze některé letecké společnosti zvířata přepravují, ze svých zkušeností mohu doporučit např. Lufthansu. Dalším problémem je dostupnost přepravních klecí. Dříve je letecké společnosti půjčovali, dnes je nutné přepravku koupit, což u středně velké až velké klece představuje investici několika tisíc korun. Pokud ji kupovat nechcete, můžete využít služeb některých mezinárodních firem, které se přepravou zvířat zabývají, pravděpodobně to bude ale výsledně dražší. Pokud zvíře cestuje s Vámi, není problém ho uklidnit při stoupání a přistání. Jestliže je ale samo ve tmě v zavazadlovém prostoru, může zažít chvíle úzkosti. Každý majitel většinou svého psa nebo kočku zná, takže by měl být schopen odhadnout, zda je jeho miláček kliďas, který takovou situaci zvládne, či zda bude potřeba podat mu před cestou uklidňující prostředky. Názory na jejich použití se různí, osobně mám dobrou zkušenost s preparátem SEDALIN, což je veterinární sedativum. V každém případě je ale nezbytné vyzkoušet jeho použití před cestou v kombinaci se simulací podmínek v letadle. Množství gelu dle hmotnosti zvířete se podá nejlépe na lačno asi 2 hodiny před předpokládaným nástupem do letadla. Asi za hodinu majitel zvíře zkontroluje, a pokud jsou jeho reakce stále příliš živé, může dle dop. veterináře dávku zvýšit. Po dosažení sedace – zvíře je vláčné, leží, na zavolání otevře oči nebo zvedne hlavu – ho majitel umístí do přepravky a zavře do tmavé místnosti. Pak ho několikrát zkontroluje, zda je vše v pořádku. Dále je třeba hlídat dobu účinku, zda se kryje s požadovanou délkou letu. Po konzultaci s veterinářem je možno pro prodloužení účinku, který je běžně 10 až 12 hodin, zvýšit dávku Sedalinu.

Do letadla se nedává zvířeti potrava, při dlouhých letech je možno dát vodu ve speciální napáječce.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky