Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Fretka jako domácí zvíře

 

27.2.2007

Díky své velikosti, nenáročnosti na venčení a tomu, že je výborným společníkem, stává se fretka stále oblíbenějším domácím mazlíčkem.

Mláďata se odstavují ve věku 7 až 8 týdnů – doporučuji fretku koupit  u osvědčeného chovatele. Častou chybou začínajících chovatelů je nevhodná volba krmiva. Odstavená fretka by měla být zvyklá na pevnou stravu určenou přímo pro fretky. Ta je finančně náročnější a ne vždy a všude dostupná, proto další volbou je granulovaná strava pro koťata. Je vhodné soustředit se na tzv. superpremiové značky, které zaručují vysokou kvalitu. Podávání nekvalitních granulí může mít za následek silné průjmy. Zcela nevhodná je granulovaná potrava pro psy, neboť fretka se svými potřebami blíží spíše kočce.

Fretka by měla mít v domácnosti svojí dostatečně velkou voliéru, v níž by měla být v době majitelovy nepřítomnosti. Jinak je velmi společenská a nejraději se pohybuje volně po bytě v blízkosti člověka. Fretka stejně jako pes či kočka potřebuje správnou socializaci – tzn. kontakt s ostatními členy domácnosti i cizími lidmi. Jinak může být v budoucnu fixovaná na majitele a vůči ostatním lidem vykazovat známky agresivity.

Důvodem první návštěvy veterinární ordinace je obvykle očkování, které se provádí ve věku 8 až 10 týdnů. U fretky je důležitá vakcinace proti psince, používají se stejné vakcíny jako pro psy. Druhá vakcinace následuje za 2 – 3 týdny. Ve věku 3 až 6 měsíců je třeba fretku očkovat proti vzteklině a  tuto vakcinaci opakovat vždy 1x ročně.

Dalším častým dotazem ze strany majitelů je kastrace. Kastrace samců není ze zdravotního hlediska nezbytná a záleží na majiteli a případné nutnosti snížit kastrací agresivitu samce. Samice fretky má ale tzv. provokovanou ovulaci (ovulaci vyvolá nějaký vnější vliv, např. jen přítomnost samce) a pokud není připuštěna, může u ní říje trvat až 6 měsíců. Příznakem jsou kromě širokého spektra změn v chování vždy výrazně oteklé zevní genitálie. Nepříznivým projevem takto dlouhého vylučování říjových pohlavních hormonů je riziko vzniku anémie. Proto je doporučováno ukončit říji aplikací hormonů a po té samici vykastrovat.

Zajímavostí je vnímavost fretek k onemocnění lidskou chřipkou. Pokud má člen domácnosti toto onemocnění, neměl by přicházet s fretkou do kontaktu až do vyléčení. Chřipka je přenosná i opačným směrem – z fretky na člověka.

Pokud se u Vaší fretky objeví zánět vnějšího zvukovodu, může se jednat o ušní svrab. Fretka může mít blechy nebo střevní parazity stejně jako kočka nebo pes.

A na závěr důležitá informace – dříve běžné odstraňování pachových žláz je v současné době zakázáno. Majitelé uvažující o koupi fretky se ale páchnoucího sekretu bát nemusí – fretka obsah žláz vystřikuje jen v případě opravdu velkého stresu. Takže poslední doporučení zní – příliš svou fretku nerozčilujte a budete mít milého společníka.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky