10.5.2005

Pseudogravidita neboli česky falešná březost je stav, kdy si samice myslí, že má mláďata, ale ve skutečnosti tomu tak není. Tato porucha pohlavního aparátu je velmi častá u fen, může se však vyskytnout vzácně i u kočky nebo králice.

Příčinou je nefyziologické vylučování některých pohlavních hormonů. Klinické příznaky bývají velmi rozmanité a projevy mohou být individuální, tzn. že u každé feny může pseudogravidita probíhat jinak.

První příznaky se objevují asi 1,5 až 2 měsíce po hárání. Už v druhé polovině uvažované březosti se feně může zvětšovat dutina břišní, začne přijímat větší množství potravy stejně jako při pravé graviditě. Viděla jsem už několikrát v ordinaci fenu, jejíž majitelé se svědomitě připravovali na porod, k němuž nakonec nedošlo a pro ně to bylo velkým zklamáním. V dnešní době se poměrně běžně provádí sonografické vyšetření, které asi od 30. dne gravidity takovou anomálii spolehlivě vyloučí. Ve většině případů falešné gravidity jsou ale příznaky lehčího rázu – fena se začne chovat jinak, hračky si schovává do pelíšku, nechce chodit ven, mohou se objevovat příznaky agresivity, jestliže ji chcete hračky (domnělá štěňata), odebrat. Změna chování je nepříjemná, ale nedoprovází ji možné zdravotní komplikace, na rozdíl od dalšího příznaku pseudogravidity – sekrece mléčné žlázy. Charakter sekretu může být různý – od vodnatého přes mléčný až po krvavý. Tato nežádoucí aktivita mléčné žlázy pak může být komplikována zánětem, při němž se neobejdeme bez podávání antibiotik. V tom případě mléčná žlázy zduří, je horká a na pohmat bolestivá, fena má horečku, je apatická.

Mírně probíhající pseudogravidita spontánně odezní během 1 až 3 týdnů, doporučujeme vždy odebrat hračky, fenu zaměstnat – chodit často a na dlouhé procházky. V případě výše zmíněné slabé sekrece ml. žlázy dop. studené obklady. Ty mohou být tvarohové, příp. bílým vínem ředěným vodou napuštěný ručník přiložíme asi na 5 minut na ml. žlázu několikrát denně.

Pokud je sekrece skutečně silná, je možné ovlivnit spouštění mléka hormonálně. U fen, u nichž se pseudogravidita opakuje častěji nebo dokonce po každém hárání, doporučuji uvažovat o štěňatech, neboť proběhlá gravidita může cyklus srovnat. Pokud to není možné, pak je nejlépe přikročit ke kastraci, neboť u těchto fen můžeme předpokládat v budoucnu další komplikace – nádory mléčných žláz nebo zánět dělohy.