Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Alergie u zvířat a jaro

7.4.2004

Jaro přináší spoustu pozitiv – teplo, slunce, zlepšení nálady a také rozkvět všeho zeleného. To poslední může být u zvířat i člověka příčinou rozvoje jedné z mála negativních stránek jara, a tou jsou alergie.

Stejně jako u lidí dochází v posledních letech k nárůstu počtu alergií i u zvířat. Většina z nás má nějakého alergika ve svém okolí a proto ví, jak dokáží příznaky této choroby znepříjemnit život.

Alergie je zjednodušeně řečeno přecitlivělost na tzv. alergen, což může být téměř cokoliv, s čím se organismus běžně setkává. Alergenem mohou být při tzv. autoimunitních procesech dokonce i buňky vlastního těla, k čemuž se ještě podrobněji vrátím v některém z příštích sloupků. Reakcí organismu na setkání s alergenem je tzv. alergická reakce. Její projevy a intenzita závisí na druhu a množství alergenu.

U zvířat se setkáváme nejčastěji s alergií na krmení, atopií – alergie na částečky obsažené ve vzduchu, alergií na podaná léčiva, alergií na bleší kousnutí a hormonální alergie.

Klinické příznaky jsou velmi různorodé. Patří k nim velmi časté kožní projevy. Ty mohou začínat velmi nenápadně jako opakující se záněty zevního zvukovodu nebo mírnou svědivostí doprovázenou jen špatně viditelným zarudnutím kůže. Při dalším kontaktu s alergenem dochází k prohlubování klinických příznaků, hlavně svědivosti, a zvíře si může škrábáním a lízáním způsobit poměrně rozsáhlé rány a poškození kůže.

Dalším častým projevem zvláště v tomto ročním období jsou záněty a zarudnutí spojivek. Zvíře si otírá tlapkami oči nebo začne jezdit hlavou po koberci, což je opět příznakem svědivosti.

Alergie se může dále projevit zvracením, chronickým průjmem, ztrátou srsti a jinými méně častými příznaky.

K jednotlivým druhům alergií a jejich projevům, možnostem diagnostiky a léčby se vrátím v příštích pokračováních.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky