Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Zvíře a mráz

 

27.3.2011

Stejně jako léto, má i zima svá specifika v oblasti péče a ochrany zdraví našich zvířecích miláčků. Venkovní teploty prudce klesají, a proto musíme věnovat svým psům i kočkám větší pozornost.

Přesto, že mají zvířata tělo porostlé srstí, a tudíž chráněné před vnějšími vlivy včetně nízkých teplot lépe než člověk, žijí s námi už dlouho v chráněných příbytcích a tudíž jejich schopnost vyrovnávat se s výkyvy teplot je podstatně horší než u divokých zvířat.

S nástupem zimy přibývá v ordinaci majitelů především psů, kteří se ptají, jak je možné, že jejich pejsek začíná právě teď výrazně línat (ztrácet srst), když je venku taková zima. To je zapříčiněno zahájením topné sezony, neboť městský pes tráví většinu času doma, a tak přizpůsobuje svůj kožich podmínkám v bytě. Dalším důsledkem tohoto jevu je samozřejmě zhoršení funkce tepelné ochrany srsti a takové zvíře může venku snadno prochladnout a onemocnět chorobami z nastuzení.

Majitelé by proto měli věnovat pozornost několika faktorům, které pomohou snížit nemocnost jejich zvířecích přátel.

Krátkosrstá plemena bývají vždy logicky nejvíce postižena chladem. Pro ně je možno vyrobit nebo zakoupit kabátky a různé kombinézy – dnes je na trhu velký výběr. Doporučuji vždy vyzkoušet, nekupovat po internetu, neboť obleček nemusí zvířeti „sedět“, může na některých místech dřít a způsobit pak kožní problémy. U psů, kteří mívají problémy s bolestmi zad (např. jezevčíci), doporučuji kabátek ponechat ještě několik minut po návratu z procházky, aby se pod oblečkem přehřátá oblast zad (cca 39 C) nevystavila relativně nízké teplotě doma (cca 20 C) a nedošlo k zhoršení problému. S tím souvisí doporučení, které platí i pro člověka – nepřetápět v bytech, neboť zde naopak dlouhosrstý pes bude trpět – pes se nemůže potit, tudíž poměrně obtížně reguluje svojí tělesnou teplotu.

Majitelé se často ptají, zda mají zkracovat v zimě procházky se psem, aby nenastydnul. Platí jedna důležitá zásada – pes se musí při procházce stále pohybovat. To je jeho přirozená touha pořádně se při procházce proběhnout, takže pokud mu necháme volné pole působnosti, bude vše v pořádku. Problémy nastanou, nechá-li bezohledný majitel své zvíře venku uvázané a jde například nakoupit. Pak jsme svědky třesoucího se zvířete před obchodem a majitel pěkně v teple nakupuje. Totéž platí pro psa uvázaného pod sjezdovkou a čekajícího na majitele, až ho lyžování přestane bavit.

Někteří psi také milují vodu a jsou schopní skočit do vody i v zimě – doporučuji takové „vodní“ pejsky přidržet a do vody je nepustit.

Dalším důležitým krokem je ošetření tlapek po procházce. To platí především pro psy ve městech, kde jsou chodníky ošetřené solí. Je důležité vždy nohy osprchovat a po té ošetřit balzámem na tlapky nebo také třeba neparfémovanou indulonou.

Kočky jsou v tomto směru odolnější, procházky venku jen málokdy ohrozí jejich zdraví i při nízkých teplotách. Větší riziko problémů hrozí, pokud kočka zůstane několik nocí venku a není na to zvyklá. Dalším nešvarem koček bývá oblíbené polehávání za oknem – pokud není okno dobře utěsněno, může pod ním táhnout studený vzduch z venku a na to jsou kočky opravdu citlivé – nejčastěji se rozvine zánět dýchacích nebo močových cest.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky