Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Všichni mají zuby

24.9.2004

Stejně jako my mají i zvířata orgán sloužící ke zpracování potravy – zuby. A stejně jako my o své zuby pečujeme (více či méně), je třeba pečovat o chrup zvířecí. Každý druh zvířat má určitý typ a počet zubů – podle toho, co je jeho hlavní potravou. A každý typ chrupu vyžaduje jinou péči.

Na prvním místě v péči o zuby jsou naši domácí mazlíčci – pes a kočka. Oba druhy mají zuby mléčné a trvalé. K výměně zubů dochází během pátého až sedmého měsíce života.  Dočasný (mléčný) chrup žádnou zvláštní péči nevyžaduje, pouze je třeba sledovat zvláště u některých plemen (yorkšírský teriér) dokončení výměny trvalého chrupu. Pokud není chrup kompletně vyměněn (jsou přítomny pouze zuby trvalé) do věku 8 až 9 měsíců, je nutno mléčné zuby  vytrhnout.

S přibývajícím věkem se zvyšuje pravděpodobnost výskytu dvou nejčastějších onemocnění zubů a dásní – zánětu dásní a zubního kamene. Zánět dásní je způsoben patogenními mikroorganismy v dutině ústní a může být příčinou vážnějších generalizovaných problémů. Často se vyskytuje současně se zubním kamenem a jeho příznakem je zarudnutí a otok dásně a výrazný zápach z tlamy. K terapii se používají cíleně zvolená antibiotika a pokud je toto onemocnění spojeno se zubním kamenem, je ho třeba nejprve odstranit. Zákrok provádí veterinární lékař v sedaci (pouze zklidnění pacienta) nebo celkové anestezii. Je při něm odstraněn zubní kámen mechanicky (pomocí zubních nástrojů) nebo zubním ultrazvukem. Z hlediska zvířete se jedná o velmi závažný problém, při němž dochází často ke ztrátě zubů,   a  který není proto možné ignorovat. Obavy majitele ze sedace nebo anestezie nejsou většinou na místě, zákrok se provádí podle potřeby –  u menších plemen častěji (i 2x ročně), u ostatních většinou 1x ročně. Preventivně je vhodné provádět čištění zubů měkkým zubním kartáčkem a veterinární zubní pastou 2x týdně. Dále je možno použít speciální enzymatické žvýkací plátky, které napomáhají mechanicky i chemicky odstraňovat zubní plak. Ty jsou k dostání u veterinárních lékařů a z vlastní praxe mohu potvrdit jejich účinek. Některé firmy vyrábí také kompletní suché krmivo, které díky struktuře granulí pomáhá odstraňování zubního kamene.

U kočky je třeba dbát na péči o zuby stejně jako u psa, protože výskyt výše uvedených onemocnění je také velmi častý. Ztráty zubů v důsledku těchto chorob dutiny ústní jsou častější než u psa, a  proto je opravdu třeba zasáhnout včas. Kočka si většinou nenechá doma „čistit zuby“ a tak je nutné v případě potřeby provést ošetření ve veterinární ordinaci.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky