Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Onemocnění dutiny ústní – dáseň

3.1. 2003

Zdravotní stav tkání dutiny ústní je velmi důležitou, ale často opomíjenou součástí celkového zdravotního stavu. Jedná se především o dásně a zuby, jejichž postižení spolu zpravidla úzce souvisí.

Dáseň je tvrdá struktura, která obklopuje krček zubu a drží ho v zubním lůžku. Nejčastějším onemocněním dásně je zánět. Postihuje psy i kočky a je způsoben nahromaděním patogenních bakterií při okrajích dásně. Zhoršující se zánět může vyústit v postupné odumírání dásně až její zhnisání a bakterie mohou pronikat i do hlouběji uložených struktur, jako je zubní lůžko a čelist. Tento proces má za následek uvolňování zubu z lůžka a jeho možnou ztrátu. To je jen jeden ze závažných důsledků zánětu dásně. Rychle se množící patogenní bakterie proniknou v důsledku prohlubování stavu do krevního oběhu a mohou se usadit v kterémkoliv dalším orgánu, kde způsobí zánět nebo vytvoří opouzdřené ložisko  – absces. Výsledkem je také výrazné zatěžování imunitního systému, který se infekci brání. Toxické produkty zánětu dásně, které je nutno z organismu vyloučit, silně zatěžují příslušné orgány – játra a ledviny a to může způsobit jejich postupné selhání.

Zánět dásní je častější u starších psů malých plemen a u starších koček. Může se objevit i u štěňat při výměně mléčného chrupu.

Prvním příznakem, kterého si majitel většinou všimne, je výrazný zápach z dutiny ústní.

Dále se zánět projevuje změnou barvy okraje dásně ze zdravé růžové do červené až fialové, mírným otokem dásně a zvýšenou krvácivostí při doteku. Zvíře se brání manipulaci v okolí dutiny ústní a může se objevit i nechuť k příjmu potravy v důsledku bolestivosti dásně.

Toto onemocnění je v naprosté většině případů spojeno s výskytem zubního kamene různého stupně. Zubní kámen, který odtlačuje dáseň od zubu, tím umožní průnik bakterií. I když zubní kámen je na první pohled viditelnější než zánět dásní, je třeba si uvědomit, pro organismus je z výše uvedených důvodu zánět závažnější. Vzhledem k spojení mezi oběma chorobami je třeba také obě léčit.

Léčba zánětu dásní může být lokální a celková. Lokální spočívá v oplachování okrajů dásně různými preparáty –  ze své praxe mohu doporučit nejlépe 3% peroxid vodíku 1x – 2x denně. Je možno použít též různé rostlinné odvary doma připravené nebo koupené v lékárně.

Účinnější je celková léčba, ke které se přistupuje v případě pokročilých případů, neúspěchu lokální léčby nebo pokud pacient odmítá spolupráci při  lokální léčbě. Pak používáme antibiotika v tabletách, která jsou přímo určena pro léčbu zánětu dásní.

Dalším onemocněním dásně je tzv. epulis, kdy se dáseň v okolí některých zubů zvětšuje. Postiženi bývají často starší boxeři. Přerostlá dáseň se odstraní elektokauterem v celkové anestezii.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky

Upozornění

Prosíme všechny naše i nově příchozí klienty, aby se před návštěvou ordinace telefonicky objednali na tel. čísle : Praha – 606516523, Roztoky – 739443837. Zároveň Vás prosíme, abyste na smluvený termín chodili s předstihem. Dostavíte-li se pozdě, nemůžeme z provozních důvodů vždy dodržet smluvený čas návštěvy. V takovém případě prosím vyčkejte, budeme se Vám věnovat, jakmile to bude možné nebo Vás můžeme přeobjednat na jiný termín. Nemůžete-li se dostavit na smluvený termín, dejte nám prosím co nejdříve vědět, abychom se případně mohli věnovat jiným pacientům. Při příchodu do čekárny v pražské pobočce, se prosím zadejte do vyvolávacího systému a vyčkejte příchodu našich sestřiček. Nově příchozí majitelé se zvířátky dostanou k vyplnění vstupní dotazník. S sebou prosím vždy přineste očkovací průkaz zvířete nebo evropský pas a pokud již bylo zvíře s něčím léčeno na jiném pracovišti, přineste s sebou lékařskou zprávu, výsledky a ostatní dokumentaci.
 
Je nám líto, ale v současné době bohužel nejsme schopni pro Vás zajistit objednací termín prostřednictvím emailu. Prosím kontaktujte nás na výše uvedených telefonních číslech. Je to nejrychlejší cesta k nalezení data a času vyhovující oběma stranám pro konkrétní návštěvu. Na emaily se pokoušíme odpovídat co nejdříve, pokud je však personál ordinace zaneprázdněn ošetřováním pacientů či operacemi, odpovídá na emailové zprávy se zpožděním.
 
Děkujeme za pochopení.