Praha 6 – Dejvice

Roztoky, 252 63

Alergie u zvířat a jaro

7.4.2004

Jaro přináší spoustu pozitiv – teplo, slunce, zlepšení nálady a také rozkvět všeho zeleného. To poslední může být u zvířat i člověka příčinou rozvoje jedné z mála negativních stránek jara, a tou jsou alergie.

Stejně jako u lidí dochází v posledních letech k nárůstu počtu alergií i u zvířat. Většina z nás má nějakého alergika ve svém okolí a proto ví, jak dokáží příznaky této choroby znepříjemnit život.

Alergie je zjednodušeně řečeno přecitlivělost na tzv. alergen, což může být téměř cokoliv, s čím se organismus běžně setkává. Alergenem mohou být při tzv. autoimunitních procesech dokonce i buňky vlastního těla, k čemuž se ještě podrobněji vrátím v některém z příštích sloupků. Reakcí organismu na setkání s alergenem je tzv. alergická reakce. Její projevy a intenzita závisí na druhu a množství alergenu.

U zvířat se setkáváme nejčastěji s alergií na krmení, atopií – alergie na částečky obsažené ve vzduchu, alergií na podaná léčiva, alergií na bleší kousnutí a hormonální alergie.

Klinické příznaky jsou velmi různorodé. Patří k nim velmi časté kožní projevy. Ty mohou začínat velmi nenápadně jako opakující se záněty zevního zvukovodu nebo mírnou svědivostí doprovázenou jen špatně viditelným zarudnutím kůže. Při dalším kontaktu s alergenem dochází k prohlubování klinických příznaků, hlavně svědivosti, a zvíře si může škrábáním a lízáním způsobit poměrně rozsáhlé rány a poškození kůže.

Dalším častým projevem zvláště v tomto ročním období jsou záněty a zarudnutí spojivek. Zvíře si otírá tlapkami oči nebo začne jezdit hlavou po koberci, což je opět příznakem svědivosti.

Alergie se může dále projevit zvracením, chronickým průjmem, ztrátou srsti a jinými méně častými příznaky.

K jednotlivým druhům alergií a jejich projevům, možnostem diagnostiky a léčby se vrátím v příštích pokračováních.

Videa z receptáře

Kočičí koutek

Psí koutek

Ostatní zvířata

Nejnovější příspěvky

Upozornění

Prosíme všechny naše i nově příchozí klienty, aby se před návštěvou ordinace telefonicky objednali na tel. čísle : Praha – 606516523, Roztoky – 739443837. Zároveň Vás prosíme, abyste na smluvený termín chodili s předstihem. Dostavíte-li se pozdě, nemůžeme z provozních důvodů vždy dodržet smluvený čas návštěvy. V takovém případě prosím vyčkejte, budeme se Vám věnovat, jakmile to bude možné nebo Vás můžeme přeobjednat na jiný termín. Nemůžete-li se dostavit na smluvený termín, dejte nám prosím co nejdříve vědět, abychom se případně mohli věnovat jiným pacientům. Při příchodu do čekárny v pražské pobočce, se prosím zadejte do vyvolávacího systému a vyčkejte příchodu našich sestřiček. Nově příchozí majitelé se zvířátky dostanou k vyplnění vstupní dotazník. S sebou prosím vždy přineste očkovací průkaz zvířete nebo evropský pas a pokud již bylo zvíře s něčím léčeno na jiném pracovišti, přineste s sebou lékařskou zprávu, výsledky a ostatní dokumentaci.
 
Je nám líto, ale v současné době bohužel nejsme schopni pro Vás zajistit objednací termín prostřednictvím emailu. Prosím kontaktujte nás na výše uvedených telefonních číslech. Je to nejrychlejší cesta k nalezení data a času vyhovující oběma stranám pro konkrétní návštěvu. Na emaily se pokoušíme odpovídat co nejdříve, pokud je však personál ordinace zaneprázdněn ošetřováním pacientů či operacemi, odpovídá na emailové zprávy se zpožděním.
 
Děkujeme za pochopení.